SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚWIĘTEJ JADWIGI KRÓLOWEJ POLSKI W JUSZCZYNIE

DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W dniu 24.04.2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Języka Angielskiego. Z tej okazji odbyły się liczne konkursy i zabawy dla uczniów klas 4-6. Wszystkie klasy miały okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe, a także dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat kultury Wielkiej Brytanii.

Spotkanie poprowadzili wspaniali konferansjerzy ze starszych klas – Maja Szczurek  i Wojciech Kita. Na wstępie przytoczyli kilka istotnych faktów dotyczących języka angielskiego oraz argumenty przemawiające za znajomością tego języka we współczesnym świecie. Następnie, przed każdą konkurencją szczegółowo omawiali jej zasady.

Radosne świętowanie zaczęliśmy od wyświetlenia slajdów znanych obiektów występujących  w Wielkiej Brytanii. Reprezentanci poszczególnych klas musieli zapisać ich nazwy – z czym poradzili sobie wyśmienicie.

Kolejne zadanie, jakie czekało na uczestników imprezy, to układanie wcześniej wylosowanych puzzli na czas. Uczniowie mieli za zadanie ułożyć następujące obrazki: słynny autobus piętrowy, most zwodzony w Londynie, pałac Buckingham, czarną taksówkę oraz wieżę Big Ben. Pomimo presji czasu, dzieci były bardzo skoncentrowane i dzielnie walczyły  o wygraną.

W dalszej części programu uczniowie rozwiązywali quiz składający się z 15 pytań, w którym musieli wykazać się ogólną wiedzą na temat Wielkiej Brytanii. Okazało się, że całkiem sporo wiedzą o tym wyjątkowym kraju.

Jury konkursowe w składzie: Pani Maria Adaszek, Pani Dorota Lenart oraz Pani Joanna Kubasiak miały bardzo trudne zadanie w wyłonieniu zwycięzców kolejnej konkurencji, podczas której dzieci prezentowały znane postacie związane z Wielką Brytanią. Nie zabrakło śmiechu, ale i wzruszeń ponieważ uczniowie znakomicie wcielili się w rolę królowej Elżbiety, króla Karola, Williama Shakespeara, Henryka VIII oraz księżnej Diany.

Do dwóch ostatnich rozgrywek zaangażowane zostały całe zespoły klasowe. Najpierw jury oceniło prace plastyczne, które ukazywały walory nauki języka angielskiego. Wszyscy byli pod wrażeniem pomysłowości i zaangażowania uczniów. Na koniec każda klasa zaprezentowała przygotowany wcześniej okrzyk „Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego”.

Bez wątpienia atrakcją Dnia Języka Angielskiego była możliwość ubrania się w kolory flagi Wielkiej Brytanii oraz wspólny śpiew piosenek angielskich.

Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Najpierw prowadzący spotkanie podziękowali nauczycielom, jury oraz uczniom za mile spędzony czas. Następnie  przewodnicząca jury Pani Dorota Lenart pogratulowała wszystkim uczestnikom wydarzenia  i ogłosiła wyniki, które przedstawiają się w następujących sposób:

I miejsce - klasa Vb

II miejsce – klasa 6a

III miejsce – klasa IVa

Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomem i słodkim upominkiem.

Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców, która wsparła finansowo naszą uroczystość.

Ten dzień z pewnością zostanie na długo w naszej pamięci, a my już nie możemy się doczekać kolejnych obchodów Światowego Dnia Języka Angielskiego za rok!

Barbara Grzechynka

Agnieszka Wróbel