SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚWIĘTEJ JADWIGI KRÓLOWEJ POLSKI W JUSZCZYNIE

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „MALI PRZYJACIELE PRZYRODY”

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie z najmłodszej grupy przedszkolnej O „c” uczestniczyli w zajęciach z  innowacji pedagogicznej „Mali przyjaciele przyrody”. Zakładane cele były realizowane na bieżąco podczas zajęć edukacyjnych. Kręgi tematyczne były podzielone na  cztery obszary: „Woda”, „Ziemia”, „Powietrze”, „Ogień”.  W trakcie realizacji innowacji uczniowie  poznawali najbliższe środowisko i jego specyfikację przyrodniczą, współczesne zagrożenia przyrody, prawnie chronione obiekty i  obszary. Obserwowali, eksperymentowali i odkrywali środowisko naturalne, rozpoznawali pospolite gatunki roślin przy pomocy atlasów i prostych kluczy, dostrzegali walory przyrodnicze najbliższego regionu.  Praca uczniów oceniana była na podstawie obserwacji zachowań i zaangażowań dzieci podczas zajęć, wytworów pracy plastycznej i technicznej.

Zważywszy na kształcące oddziaływanie innowacji w wielu obszarach, dzieci rozwinęły następujące umiejętności: samodzielność, porozumiewanie się z dorosłymi, utrzymywanie ładu i porządku w swoim otoczeniu, pytanie o niezrozumiałe fakty, przewidywanie, w miarę swoich możliwości skutków swoich działań, sprawne poruszanie się w terenie, dostrzeganie zagrożeń płynących ze świata ludzi, roślin i zwierząt, właściwe zachowanie w lesie, parku, na łące, wyrażanie w formie plastycznej, muzycznej i literackiej swoich odczuć i wrażeń, tworzenie kompozycji z materiału przyrodniczego lub odpadów, rozpoznawanie i nazywanie  zmian w przyrodzie, nazywanie roślin i zwierząt żyjących różnych środowiskach przyrodniczych, dostrzeganie konieczności ochrony roślin i zwierząt.

Wdrożenie innowacji przyczyniło się do ujawnienia drzemiących w każdym dziecku możliwości odkrywania i rozwijania indywidualnych uzdolnień.  Wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.

Autor innowacji: Katarzyna Stopka